środa, 18 maja 2016

ASERTYWNE WYCHOWANIE 2-LATKA

Źródło: sheknows.com
O ile rozwój fizyczny dziecka w wieku dwóch lat nieco spowalnia, to okres ten jest dla niego prawdziwą burzą emocji. Ten etap życia będzie intensywny i to nie tylko dla samego malucha, ale również wszystkich innych członków rodziny. Nie da się ukryć, że rozwój dwulatka jest nierzadko ciężką próbą dla jego rodziców.


Wymuszanie krzykiem i płaczem, bicie, tupanie nogami i rzucanie się na ziemię – to najczęściej występujące objawy wzmożonego rozwoju emocjonalnego dziecka. To właśnie wtedy maluch rozpoczyna testowanie dorosłych, sprawdza, na ile może sobie pozwolić, jakie zachowania są odpowiednie i gdzie istnieje granica jego żądań. To czas, w którym najmłodsi odkrywają swoją odrębność, chcą decydować o sobie i nie omieszkają tego komunikować. To prawdziwa próba przetrwania, przynajmniej patrząc na rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny.

Rodzice, którzy chcą wesprzeć ten etap rozwoju dziecka, powinni zdać sobie sprawę, że właśnie teraz następuje próba określenia jego indywidualności. Z całą pewnością nie należy tego bagatelizować ani tłumić, nieodpowiednimi schematami zachowań. Więc jak wychować dwulatka? Z całą pewnością nie jest to sprawa prosta.

Trudny rozwój dwulatka
Przede wszystkim należy wspomagać malucha w kształtowaniu jego indywidualnej postawy. Pod czujnym okiem rodzica, dziecko powinno stawać się samodzielne, bo przecież właśnie o to mu chodzi. Nigdy nie należy jednak ulegać dziecku, spełnianie każdej zachcianki nie zniweluje buntu natomiast z całą pewnością wywoła eskalację żądań i złości.

To konsekwencja powinna być sprzymierzeńcem rodziców, przydadzą się też ogromne pokłady cierpliwości. Wyklucza się zaś przemoc, a zamiast kar, bicia i krzyków zaleca się raczej tłumaczenie, pochwały i nagrody – to my jesteśmy dla malca autorytetem, z nas bierze przecież przykład i powiela schematy poszczególnych zachowań.

Na pewno warto mobilizować dziecko do podejmowania samodzielnych działań, poczucie wsparcia i akceptacji jest dla niego teraz szczególnie ważne. Poczucie własnej wartości to podstawa a to, co dorosłym może wydawać się kolejną fanaberią, dla dwulatka może być niezwykle ważne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz