sobota, 12 lipca 2014

JAK WYBRAĆ BEZPIECZNE ZABAWKI DLA DZIECKA?

Źródło: images.businessweek.com
Szeroki asortyment zabawek dla dzieci w różnym wieku wcale nie ułatwia kwestii zakupu tych najlepszych dla naszej pociechy. Wśród wielu możliwości coraz trudniej jest wyselekcjonować te, które są przede wszystkim bezpieczne i pozwalają na rozwój malca.


Jakie błędy popełniamy wybierając zabawki dla dziecka?

Bez wątpienia nie wystarczy zerknąć na etykietę opisującą dopuszczalny wiek dziecka, które może z określonego przedmiotu korzystać. Nie kierujmy się również efektem wizualnym zabawki – ich producenci zachęcają zarówno dzieci jak i dorosłych miłymi kolorami czy przyjemnymi kształtami. Może się jednak okazać, że lala z miłą buzią wykonana jest ze szkodliwych substancji a wielobarwny smok zawiera szereg niebezpiecznych, małych elementów.
Polecamy również, by wyznacznikiem zakupu nie była cena. Oczywiście nie chodzi o to, by wydawać krocie na gadżety dla naszych milusińskich jednak warto zaznaczyć, że zawsze zabawki dobrej jakości będą nieco droższe aniżeli chińskie buble – nie fundujmy dzieciom prezentów, które zepsują się już po kilkakrotnej zabawie bowiem zamiast radości w ich oczach możemy zobaczyć tylko rozczarowanie.
Nie kierujmy się także modą. To co dla jednego dziecka wydaje się atrakcyjne, inne koło tej samej zabawki może przejść obojętnie.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając bezpieczne zabawki dla dzieci?

- Pierwszym wyznacznikiem powinno być dla nas bezpieczeństwo. Zwróćmy uwagę na fakt, z czego wykonana jest dana zabawka. Czy nie ma małych bądź ostrych elementów, którymi nasze dziecko może się skaleczyć bądź je połknąć.
- Czytajmy wyraźnie etykiety – skład zabawki jest niezwykle istotny bowiem może się okazać, że przytulny miś zawiera szkodliwe toksyny, niebezpieczne dla zdrowia naszego dziecka (a pamiętajmy, że maluchy chętnie biorą wszystko do buzi).
- Bądźmy kreatywni i sami stawiajmy na rozwój dziecka. Pamiętajmy, że świecąca i grająca zabawka  dostarczy wrażeń maluchowi w kilku pierwszych minutach zabawy. Nie pozwala ona jednak na uruchomienie wyobraźni. Co więcej, głośne urządzenia mogą wręcz źle wpłynąć na słuch malca.
- Dopilnujmy, by zabawka dostarczała nie tylko rozrywki, ale również edukowała dziecko. Biorąc ten aspekt pod uwagę wybierajmy te, co których prawidłowego wykorzystania konieczne jest zaangażowanie dziecka i uruchamianie jego umiejętności – niektóre z nich nie tylko usprawniają wyuczone kompetencje dzieci, ale również sprawiają, że dziecko nabywa nowe.
- Dobierajmy zabawki zgodnie z wiekiem dziecka. O ile drewniane zabawki są niezwykle chwalone przez rodziców starszaków to wiadomym jest, że będą one nieodpowiednie dla niemowląt. Przedszkolak natomiast szybko znudzi się szeleszczącą grzechotką, która świetnie pobudza zmysły kilkumiesięcznej pociechy.
- Bierzmy również pod uwagę zainteresowania naszych dzieci. Nie kupujmy zabawek, o których sami marzyliśmy w dzieciństwie czy tych, które nam wydają się pozytywne bowiem nasze dziecko może nie wykazać nimi żadnego zainteresowania. Jeśli córka z uwielbieniem ogląda świnkę Peppę kupmy jej taką przytulankę a jeśli syn podziwia na ulicy każdy motor, idealnym prezentem będzie miniatura tego pojazdu.

Jakie zabawki przyczyniają się do rozwoju naszego dziecka?

To przede wszystkim te, które zawierają w sobie element edukacyjny. Mogą nimi być różnego rodzaju układanki czy puzzle dopasowane trudnością do wieku, kolorowanki, wycinanki czy naklejanki. Na wyobraźnię doskonale wpływają klocki czy tak popularne w ostatnim czasie memo. Dużą popularnością cieszy się także ciastolina, modelina i innego rodzaju robótki ręczne. Warto również nabyć zabawki, które dopasowane wiekowo sprawią, że dziecko zdobywa wiedzę – dobrym pomysłem okaże się elektroniczny, zabawkowy tablet, który chociaż posiada gamę świecidełek i dźwięków to nauczy nasze dziecko rozróżniać kolory, liczyć do pięciu czy wymawiać litery alfabetu.
Jeśli stawiamy na ruch podczas zabawy możemy razem z dzieckiem grać w gry zespołowe i urządzać zabawy na świeżym powietrzu. Świetne okazują się też różnego rodzaju wyliczanki i wierszyki – do tego rodzaju zabaw nie potrzebujemy zasobnego portfela.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest to, aby brać czynny udział w zabawach z dzieckiem. Nigdy nie kierujmy się zasadą, zgodnie z którą zakup zabawki dla dziecka ma spowodować wygenerowanie czasu wolnego dla nas samych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz