czwartek, 30 marca 2017

JAK NAUCZYĆ DZIECKO SAMODZIELNEGO JEDZENIA?

Nauka malucha istotnej umiejętności, którą na pewno jest samodzielne jedzenie może być sporym kłopotem dla rodziców. Ten etap w rozwoju naszej pociechy może przejść bez problemów, jeśli rodzić wykaże się profesjonalizmem oraz sporą dawką cierpliwości. Nie wolno denerwować się oraz krzyczeć na dziecko, jeśli pobrudzi się albo jedzenie będzie lądować po całej kuchni, ponieważ nauka jedzenia powinna kojarzyć się z przyjemnością, a nie z torturą.


Przygotowanie do karmienia
Przygotowując malca do karmienia należy zaopatrzyć się w odpowiednią zastawę. Najlepiej zakupić plastikową łyżeczkę z długą rączką oraz plastikową miskę. Najlepiej unikać płaskich talerzy, ponieważ jak malec zacznie się uczyć samodzielnego spożywania posiłków, to sporo zawartości może wyrzucić na stół albo na podłogę. Gdy jest pora karmienia, to nie należy elegancko ubierać smyka, gdyż śliniaczek chroni przed zabrudzeniem tylko niewielką część ubrania. Ze względu, że małe dzieci mają tendencję do rozwalania jedzenie po całej okolicy, malec powinien spożywać posiłki zawsze w kuchni, a nie w pokoju.

Odruch gryzienia
Należy pamiętać, że odruch gryzienia u dziecka pojawia się jak osiągnie pół roku. Wtedy najlepiej zacząć podawać jedzenie łyżeczką. Jedzenie należy wkładać malcowi poziomo, następnie w takim sam sposób wyjmować. Wtedy wymusza się u dziecka odruch zamykania buzi po włożeniu jedzenia, a dodatkowo wzmacnia mięśnie i ogranicza wyciekanie pokarmu w czasie posiłku.

Samodzielne jedzenie przez malucha
W pewnym momencie ciekawy świata malec sam zainteresuje się nauką samodzielnego spożywania posiłków. Najczęściej po ukończeniu 7 miesiąca życia dziecko samo będzie próbowało złapać łyżeczkę, którą jest karmione. Początek szczególnego etapu jakim jest nauka samodzielnego jedzenia powinien pojawić się spontanicznie. Jeśli zauważymy ten moment, należy zachęcać go do rozwijania tej umiejętności. Maluch również będzie palcami wkładać do buzi stałe pokarmy. Pozwól dziecku, aby czystymi rączkami samo częstowało się drobnymi cząsteczkami jabłek czy bananów. Do nauki samodzielnego jedzenia dobrze nadają się również płatki kukurydziane oraz gotowane kawałki warzyw np. marchewek, ziemniaków, brokuł itd. Należy pilnować, aby maluch nie udławił się.

Trening posługiwania się łyżeczką
Nie zapomnij pokazać małemu dziecku jak należy trzymać łyżeczkę oraz jak nabrać z niej zawartość, następnie pozwól małemu na swobodę i nie poprawiaj go ciągle, bo może to go irytować. Jeśli dziecko nie może napełnić zawartości łyżeczką, to zróbmy to sami, następnie podajmy mu łyżeczkę, aby sam przyłożył do ust. Ze zrozumiałych względów maluch samodzielnie szybko nie zje przygotowanego posiłku. Aby danie nie wystygło należy malca dokarmiać, podczas gdy sam je łyżeczką. Po jakimś czasie sami zauważymy, że dziecko samo daje radę. Wtedy możemy zrezygnować z takiego sposobu karmienia.

Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Nie wolno krzyczeć na dziecko oraz wyładowywać na nim złości, jeśli ono nie tylko siebie zabrudzi, ale też całą kuchnię. Sporo mam traci cierpliwość, gdy smyk zamiast przegryzać i połykać jedzenie, to woli bawić się łyżeczką i pokarmem przy okazji brudząc siebie. Trzeba pozwolić dziecku na zabawę oraz na wybrudzenie się. Nauka spożywania posiłków musi kojarzyć się z przyjemnością. Zadbaj o miłą atmosferę. Nigdy nie wpychaj jedzenia na siłę do buzi którego malec nie chce jeść. Możliwe, że jemu coś nie smakuje, więc należy to uszanować. Dorosłemu człowiekowi również nie wszystko musi smakować. Nie przekarmiaj dziecka oraz pozwól mu zjeść tyle, ile ono chce, a nie tyle ile chcesz, aby ono zjadło. Pamiętajmy o tym, aby chwalić naszą pociechę za każdy nawet najmniejszy sukces. Pochwały motywują nie tylko małe dziecko, ale również dorosłego człowieka. Im więcej będziemy chwalić malca, to szybciej nauczy się samodzielnego jedzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz